Medam Turizm - Balıklıgöl Efsanesi
679

Balıklıgöl Efsanesi

04 Haziran 2020, 16:23 A.K.E

Erzuruma 17.km uzakta Aziziye ilçesi Söğütlü mahallesinde bulunmaktadır.Urfa Balıklı göldeki balıklar gibi aynı cinsten ziyaret balıkları yaşamaktadır. Balıkların tutulması veya yakalanması yasaktır.Balıkları yakalayanların başına bela ve musibet geleceğine inanılmaktadır.Alvar İmamı Muhammed Lütfi Efendinin' de balık’ lı göl balıkların’a ithafen yazdığı bir gazeli vardır.Efe hazretleri Söğütlü köyüne gidenlerele Büyük Balı'ğa selam söylediği ve balıklar için ekmek yolladığı bilinmektedir.

Efsaneye göre İslam dini gelmeden önceki dönemlerde yaşanmış bir hikaye.

Söğütlü köyünde yaşayan salih bir zat varmış. Dillere destan bir güzellikte olan eşi ile birlikte mutlu bir şekilde yaşıyorlarmış. Helal kazançlarıyla, takva yaşantılarıyla, salih amelleriyle herkesi imrendiren bir yaşam sürüyorlarmış.

Günlerden bir gün bey, evin işleri için köyden ayrılmış. Hanımı evdeyken bir dilenci gelip Allah rızası için bir şeyler istemiş. Evin hanımı da hemencecik getirmiş, dilenciye istediklerini vermiş. Dilenciyi yolcu ederken birden yüzü açılıvermiş. Kadının yüzünü gören dilencinin aklı başından gitmiş. Daha önceki istediklerinden vaz geçerek: ''Allah rızası için bir buse ver''demiş. Hanım her ne kadar yanaşmasa da dilencinin aşırı ısrarı ve Allah rızası için denildiğinden, Allah adının söylenmesinden istemeye, istemeye kabul etmiş ve yanağını uzatmış, dilenci de öpüp ayrılmış.

Akşam eve dönen evin beyi ta dış kapıdan evde değişik bir şeyler olduğunu sezmiş, dışarıdan hanımına seslenerek:

-“Hanım bu gün bu evde ne oldu? Günah kokuları alıyorum” demiş.

Hanımı'da olanı biteni anlatmış.

-“Ne yaptımsa Allah rızası için yaptım” demiş.

Evin beyi eşine inanmış inanmasına da; karar için zamanın bilgesi olan ağabeyine müracaat etmiş. Ağabey her ikisini dinledikten sonra kararını vermiş.

-“Büyük bir ateş yakılsın hanımın içine atlasın. Gerçekten Allah rızası için yapmışsa ateş ona birşey yapmaz.” demiş.

Köyde büyücek bir ateş yakılmış ateşin en kızgın anında evin hanımı:

-“Bismillah…” deyip ateşe atlamış.

Buna dayanamayan beyi peşinden pişman olan ağabey ve diğer şahit olanlar yanan kızgın ateşe atlamışlar. Ateş bir suya, atlayanlar da balığa dönüşmüş.

Balıklı Göl küçük bir havuz ölçeğinde olmasına rağmen, -40 ,-45 derece soğukta balıklar yıllardır donmadan yaşıyor. Değişik şekilde, ortası delik, eğri, sakat ve kıvrımlı balıklar görülmeye değer.

Balıklı ‘daki balıkları yakalayan ve tutan'ların başına çeşitli belalar geldiği şahitlerle sabittir. 1982 yılında Kenan Evren’de Devlet Başkanı olarak ziyaret ettiği Balıklı ziyaretinde genç bir subayken balıklıdaki balıklardan birini yakalayan bir subayın köyden ayrılırken Ilıca ilçesine yaklaşmadan kaza yaptığı ve sakat kaldığını anlatmıştı. Ayrıca Balıklı gölün yanında dilek tepesi vardır. Dilek taşına yapıştırılan taşlar tutarsa dileğin kabul olduğuna inanılıyor.