Medam Turizm - Muratpaşa Camii Efsanesi
1320

Muratpaşa Camii Efsanesi

04 Haziran 2020, 16:19 A.K.E

1572 yılında II. Sultan Selim’in vezirlerinden Kuyucu Murat Paşa tarafından Erzurum’da valilik yaptığı dönemde yaptırılan caminin önemli bir efsanesi mevcuttur. Efsaneye göre; Ahmediye Camisi’nin temelleri üzerine yaptırılmaya başlanan Murat Paşa Camiinin inşaatı esnasında, Murat Paşa önceki camiyi yaptıran kişiyi rüyasında görür ve onun da sevabını devam ettirmek amacıyla eski caminin minaresini yeni camide kullanacağına söz verir, ancak bu rüyayı ve rüyada verdiği sözü unutur.

Bir gün Murat Paşa’nın karşısına bir adam dikilerek;
“Ahmet’e verdiğin sözü tut” der.

Paşa karşısındakinin Hızır a.s. olduğunu anlayarak,
“Peki benim bu işten ne kazancım olacak” diye sorduğunda,

Hızır Aleyhiselam;
“Camin yıkılıncaya kadar beş vakit namazdan birini senin yaptırdığın camide kılacağım” diye söz verir.

Murat Paşa eski caminin minaresini yıkmayarak kullanır, ancak 1920’li yıllarda bir fırtına sonucu kendisi yıkılıncaya kadar.

1956 – 57 yıllarında yıkıldığı yere yenisi yapılır ve Hızır Aleyhiselam’a verilen söze sadık kalınarak aynı yere yapılır.

O nedenle minare bugün bile camiden ayrı ve görenleri hayrete düşürecek biçimde cami ile alakasız gibi durur.

Bu efsaneye göre 5 vakit namazını bu camide kılan kişinin vakitlerden birinde Hızır Aleyhiselam ile karşılaşacağına inanılır (Tabii tanırsa.)

Hızır Aleyhiselam’ın her gün bir vakti burada kılacak olmasından olsa ki, Murat Paşa Camii çok temizdir.

Genel olarak sürekli kapı ve penceresi açık ve girilip çıkılan camilerimizin sürekli temizlenmesi gerekirken ve çoğu iki günde bir temizlenirken, Murat Paşa’da temizlik adeta görünmeyen güçler tarafından yapılmaktadır.

Halı üstleri, pencere içleri, ayakkabılıklar tertemiz ve sanki hiç kullanılmamış gibidir.

Camii şehir merkezinde, Erzincan kapının hemen arkasında bulunmaktadır. Tur programlarımızda camii hakkında detay bilgileri de öğrenebilirsiniz...